دوشنبه 20 خرداد 1392

یک رانت قانونی و یک دلیل مهم بی کاری

دوشنبه 20 خرداد 1392

نوع مطلب :به نام خدا

با اهدای سلام و خسته نباشید. 
رانت هر کجا باشد بد است و منفور و موجب بی عدالتی. اگر در جامعه بی کاری هست بخشی از آن بابت مجوز های سخت دولتی است که برخی از آن خوشبختانه با مصوبه اخیر دولت ان شاء الله برطرف خواهد شد. البته بانک‌ها هم باید همکاری نمایند.
اما آنچه می‌خواهم بدان اشاره کنم وجود سهمیه‌های رزمندگان و ایثارگران و خانواده شهدا در استخدام است.
اگر چه در قانون این افراد تنها بخشی از سهمیه‌ای از استخدام‌ها به خویش اختصاص داده‌اند اما عملاً یک اداره دولتی که می‌خواهد اقدام به استخدام نماید نهایتاً سه نفر را با کلی آزمون و شلوغ کاری جذب می‌کند که آن هم سهمیه‌ای هستند و تا سهمیه مانده است از بی سهمیه دعوتی نمی‌شود! 

 این استدلال که ایشان دارای پدر بالای سر خود نیستند هم درست نیست چون در این صورت  خوب بودایتام هم از این سهمیه بهره‌مند می‌شدند

حضرت علی (ع) که محور عدل و عدالت بود زمانی که رزمندگان اسلام از او سهمی از بیت‌المال خواستند تا مسوولیتی به ایشان بدهند ایشان نپذیرفتند.

یا آن ماجرای معروف که حضرت (ع) زنی را در خیابان دیدند که مشک آبی به دوش می‌کشید و ... و از وقت شخصی خود برای این موضوع زمان گذاشتند؛ و دقت در این موضوع نشان می‌دهد که خانواده شهدا از بیت‌المال و سهمیه در آن زمان بی بهره بودند و حضرت از وقت و اموال شخصی به ایشان می‌بخشید.
جایی هم هست که رزمندگان اسلام در دوره خلیفه اول بر اساس رزمندگی و تقدم در اسلام دارای سهمیه بودند  و حضرت علی این سهمیه را قطع کردند. وقتی از ایشان از این سهمیه طلب شد فرمودند: شما اگر جهادی داشته‌اید باید از خدا طلب کنید و ما به عدالت در امول بیت‌المال تصرف می‌کنیم.
این‌ها همه نشان می‌دهد رزمندگی و شهادت موجب سهم نیست و مورد تایید هم نیست.

این استدلال که ایشان دارای پدر بالای سر خود نیستند هم درست نیست چون اولاً در این صورت ایتام هم باید از سهمیه بهره‌مند می‌شدند؛ و ثانیاً سهمیه منحصر به فرزند شهید و پدر شهید نیست. مثلاً بردران شهدا و همسران ایشان و ... هم از این سهم بهره‌مندند؛ و گاهی هم بستگان ایشان و خانواده رزمنده هم از این موضوع بهره‌مند می‌گردند؛ و اینکه بگوییم قانون این حق را ایجاد کرده باز هم درست نیست چون قانون نوشته دست انسان است و باز همان قانون برای معلولان سهمیه ایجاد کرده که هیچ‌گاه اجرایی نشد !!

خانواده شهدا خیلی ارزشمند هستند ولی نمی‌توان گفت این موضوع را به عنوان حق ایشان مطرح کنیم تا بگوییم ما برای فداکاران ملت خود امتیاز قائلیم.

خیر این موضوع هم اثر سوء دارد. چرا که همه که خانواده شهدا نیستند و زمانی که عموم افراد می‌خواهند از این حق یاد کنند نه تنها یاد فداکاری نمی‌افتند بلکه سرخورده می‌شوند و این باعث کم رنگ شدن این خانواده‌ها در ذهن عموم افراد می‌گردد.
تازه همه شهدا از این حق هم بهره‌مند نیستند مثلاً شهدای هسته ای از این حقوق بی بهره‌اند.
پیشنهاد می‌گردد کلاً این سهمیه لغو گردد و به نوع دیگری با این خانواده‌های معظم شهدا رفتار  و قدر دانی گردد.


البته ما در این پست دنبال خدشه وارد کردن به خانواده این عزیزان نیستیم؛ و فداکاری جانانه و شهامت مردانه ایشان را ارج می‌نهیم.
فقط یکی از دلایل بی کاری عمومی را شمردم و اشاره‌ای به قانون مذکور و سنت حضرت علی ع داشتیم.
و آوردیم که این سهمیه‌ها در شرایط کنونی که عموم تحصیل‌کردگان بی کار هستند موجب آثار منفی به فداکاران این ملت خواهد شد. همین ...

موفق و موید باشید.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات