پنجشنبه 4 آذر 1389

كدام یك، قانون بد یا بی قانونی؟!

پنجشنبه 4 آذر 1389

نوع مطلب :

به نام خدا

دوستان عزیز سلام؛

یكی از مسائلی كه همواره برای دانشجویان و اصولاً افرادی كه پای تحصیلات خود را از حیطه معلومات عمومی بیشتر می گذارند این است كه سعی می كنند با فلسفه و اصول معلوماتی كه از قبل فرا گرفته اند دست و پنجه نرم كنند.

چرا هایی را پاسخ دهند كه تا آن زمان بدان نپرداخته بودند. یكی از این مسائل كه دوستان قانونی ما با خود، می پندارند، این سوال است كه «بی قانونی بهتر است یا قانون بد؟؟؟»

   آن تفكری كه اكنون (ظاهراً) متداول است این اندیشه است كه می گویند:«قانون بد بهتر از بی قانونی است». دلیلشان هم این است كه: چون قانون وظیفه اصلی و اولیه اش ایجاد نظم در جامعه است، پس قانون بد هم می تواند این «نظم» را در جامعه ایجاد كند. اما به قول این دسته افراد «بی قانونی»(=نداشتن قانون) با بی نظمی و هرج و مرج برابر است!

اما ما در این پست می خواهیم با بررسی چند نمونه و توضیحاتی به این نكته برسیم كه «برخی اوقات كه قانون خوب وجود ندارد و تدوین نشده است بی قانونی بهتر از قانون بد است». همینجا برای شما عزیزان عرض می كنم كه در این پست منظور ما از قانون معنای اخص قانون است. یعنی قانون مدون كه مثلاً از طریق مجلس و روزنامه ... اعلام شده است.

 

قانون بد بهتر است یا بی قانونی ؟ بی قانونی بهتر است !

 

شك نیست كه قانون خوب بهتر از بی قانونی و قانون بد است. اما حال كه امر دائر بین دو مساله بی قانونی و و قانون بد است اجازه دهید نوشتار خود را با مثال زیر شروع كنم:

برخی جرائم مانند دزدی و ... در جامعه ای قانونی شده است هر كس موظف است دزدی كند! و اگر كسی سرقت و قاچاق فروشی و آدم كشی نكند، مجرم است باید بدستور قاضی مجازات شود(تا 74 ضربه شلاق یا جزای نقدی!) این یعنی همان جامعه با «قانون بد»

جامعه ای را فرض كنید كه در آن جامعه اصلاً و ابداً قانونی در مورد «سرقت» و «قاچاق مواد مخدر» و «قتل» و «اعمال منافی عفت» وجود ندارد. و این هم یعنی همان جامعه «بی قانون»

حال ببینیم در این دو جامعه كه در چند خط ترسیم نمودیم چه اتفاقی می افتد؟

در جامعه اول(قانون بد): شما اگر برای نقد كردن مبلغی به بانك بروید پول شما را می دزدند، به شما جسارت و بی ادبی می كنند، هتك حرمت می كنند، خدای نكرده مورد« ضرب جرح» قرار می دهند و نهایتاً هم كارمند بانكی خود را موظف به خواسته شما نمی داند و درخواست منطقی شما را «جرم» تلقی كرده و به جای آنكه پول باقی مانده از سرقتتان را اخذ كند شما را به كلانتری تحویل می دهد .!

جوانان جامعه شما را منحط و معتاد و قاچاق فروش و خدای نكرده بی غیرت بار می آورند... و شما هم كه قانون مند هستید راهی ندارید كه از آنان(=معتادان و قاچاق فروشان) حمایت كنید! چون كارشان قانونی است!!!

در جامعه دوم(بی قانون):

در این جامعه اگر چه قانون درست وجود ندارد اما بر اساس سرشت درست و صحیح انسانی كسی به خودش اجازه سرقت، قتل، هتك حرمت، اعمال خلاف عفت، حتی مسائل حقوقی مانند «زیر پا گذاشتن حق دیگران»، «بی وفایی به عهد» و ... هم به چشم نمی خورد.  اگر چه حتی بی قانون هستند.

صد البته در چنین جامعه بی قانونی هم خلاف می شود(چون بی قانون است) اما لااقل قانون افراد را برای جرم و زیر پا گذاشتن حق دیگران حمایت نمی كند(چون اصلاً در این جامعه فرضی دوم، قانونی نیست كه بخواهد حمایت هم بكند)!

مخاطبین عزیز و محترم:

خداوند در قران كریم یك قاعده حقوقی مهم را به ما نشان می دهد كه اگر این قاعده مهم(اساسی بودن و معیار فطری بودن اجكام الهی) نبود معلوم نبود یكان یكان آدمیانی كه در مجالس قانون گذاری نشسته اند چه تصمیمی برای مردم می گرفتند.

كه البته اگر سرشت آدمی مشروب به مواد شیطانی نبود هرگز قوانینی را ماننند قانون پلید و ننگین «آزادی همجنس بازی» و «حذف حجاب» آنهم در كشورهای مدعی آزادی اینچنینی، و ... تنظیم نمی شد و شهروندان خود را به این امر تشویق نمی كردند.

بی شك افرادی كه «قانون بد» را بهتر از «بی قانونی» می دانند هرگز حاضر نیستند با ایشان بر اساس قانون بد رفتار شود. و مسلماً «بی قانونی» را در شرایطی كه گذشت بر «قانون بد» ترجیح می دهند.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic