سه شنبه 18 خرداد 1389

كاهش تخلفات بدون هر نوع اموزش!

سه شنبه 18 خرداد 1389

نوع مطلب :

 

كاهش تخلفات بدون هر نوع اموزش!(چاپ شده در هفته نامه راهنگ سبز)

محمد زندی دلگشا

هر ساله با اغاز شدن فصل بهار و نزدیك شدن تابستان خود به خود مسئولان راهنمایی و رانندگی كشور به فكر وسایل نقلیه موتوری می افتند. این طرح همواره ضمن ایجاد سلامتی برای موتور سواران، امنیت برای سایر شهروندان هم در پی دارد. اما اجرای این طرح ها گاهی با مشكلاتی از سوی راهنمایی و رانندگی همراه است كه باید سریعاً در پی رفع ان مشكلات بر ایند.

برای مثال اگر شما خواننده محترم در پی اخذ گواهی نامه موتور سیكلت هستید باید بدانید كه قانوناً باید برای این كار گواهی نامه راننگی داشته باشید و رانندگی بدون گواهی نامه هم تخلف بزرگی است و هم عواقب مجرمانه فراوانی به همراه دارد.

برای مثال ماده 714 قانون مجازات اسلامی صراحتاً اعلام می كند:

هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت رانندگی منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتكب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز پرداخت دیه محكوم می گردد.

و در ماده 718 همین قانون، مستی و نداشتن پروانه را باعث تشدید مجازات به دو سوم ماده717 افزایش می دهد.

حال سوال پیش می اید كه اگر كسی مایل بود رانندگی با موتور سیكلت را بیاموزد چه كار باید بكند؟ و به كدام مركز اموزشی مراجعه نماید؟

و سوال دیگر اینكه انان كه تا كنون گواهی نامه موتور سیكلت را از مراجع ذی صلاح دریافت كرده اند چگونه موفق به اموزش این فن شده اند؟

برای پاسخ به سوالات فوق چند احتمال وجود دارد.

1_ اینكه اموزشگاه هایی در استان برای تعلیم راننگی با شرایط ویژه وجود دارد و در ان اموزشگاه ها كار اموز بعد از تكمیل مدارك مدتی تحت تعلیمات درون شهری قرار می گیرد.

ما با تحقیق به درستی دریافته ایم كه متاسفانه چنین مركز آموزشی در همدان عملاً وجود نداشته و ندارد!

2_ موتور سیكلت های(ویژه) با مجوز راهنمایی و رانندگی، به صورت آژانس اماده ارائه این خدمات در حاشیه شهر هستند و آماده اند به كاراموزان محترم این خدمات را ارائه كنند.

3_ مراكزی هم اكنون در حال ارائه این خدمات هستند و ما و خود مسئولان راهنمایی و رانندگی از وجود انان بی اطلاعیم!

4_ هیچ مركز اموزشی وجود ندارد و كار اموز باید از روز اول تولد تا زمان ازمون به صورت خدادادی موتور سواری را اموخته باشد تا موجب خطرات رانندگی نگردد!

5_ راهنمایی و رانندگی به صورت ضمنی و غیر قانونی به افرادی كه داوطلب اخذ گواهی نامه راننگی باشند عملاً اجازه موتور سواری پیش از گواهی نامه می دهد و خود را در مورد عواقب ناشی از راننگی افراد بدون گواهی نامه كاملاً تبرئه می كند.

 این یعنی اینكه راهنمایی و رانندگی از سویی عملاً فراگیری غیر قانونی و خلاف موتور سواری را ترویج می كند و از طرفی منتظر كاهش تخلفات موتورسواران و خطر افرینی برای انان و جامعه است.

راستی چه كسی پاسخگوست؟!؟!


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات