دوشنبه 30 فروردین 1389

خسارت تعطیلات از خسارت مواد مخدر كمتر نیست!

دوشنبه 30 فروردین 1389

نوع مطلب :

 

 

خسارت تعطیلات از خسارت مواد مخدر در كشور كمتر نیست!

 

تقویم ایرانی در سالهای اخیر یکی از پر تعطیلی ترین تقویم های دنیا بوده است. این تعطیلات علاوه بر 52 روز تعطیل عرفی ( روزهای جمعه ) بالاتر از 20 روز تعطیلی دیگر دارد که اغلب به مناسبتهای مذهبی و ملی وابسته اند .

این میزان تعطیلات به صورت متوسط (75 روز ) نزدیک به 3 برابر تعطیلی های رسمی و مناسبتی در کشورهای پیشرفته ی دیگر است . دغدغه کاهش تعطیلات در ایران دغدغه ای بوده است که هر از چند گاه به صورت موضعی مطرح می شده و همواره در مقام اجرایی ناکام مانده است .

 

تا انجا كه مقام معظم رهبری در یكی از خطبه های نماز جمعه بعد از تعطیلات نوروز فرمودند:

« این تعطیلات طولانى و بى‏دلیل، هیچ منطق عقلایى ندارد. وضع خوبى نیست كه اوّلِ سال، روزهاى متوالى - گاهى دو هفته و گاهى بیشتر - همه چرخهاى فعّالیت در كشور از حركت بیفتد. خلاف مقرّرات هم هست، طبق مقرّرات تعطیلیها محدود است. ما در ایّام سال، تعطیلى زیاد داریم كه این به زیان كشور است. در بعضى از كشورهاى دنیا، طبق فهرستى كه مشاهده مى‏كردم، همه تعطیلات رسمى در طول سال از پنج، شش روز تجاوز نمى‏كند. لكن ما تعطیلیهایمان بسیار زیاد است... آن‏هم در آغاز سال. بالاخره در اوّلِ سال، اوّلِ یك دوره جدید مالى و كارى است. توصیه مؤكّدِ بنده این است كه هم مسؤولین و هم آحاد مردم عزیزمان تصمیم بگیرند این تعطیلات را كم كنند. این همه تعطیلاتِ پى‏درپى، زیانهایى به بار مى‏آورد كه هر چند در اوّل كار محسوس نیست، لكن نتایج آن براى همه زیانبار است.»

 

 بحث میزان خسارت اقتصادی حاصل از این حجم تعطیلات مبحث دیگری است که گهگاه مورد بررسی کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است و معمولا همین کارشناسان بوده اند که در موافقت قطعی با کاهش تعطیلات در تقویم ایرانی بارها سخن رانده اند ، یکی از کارشناسان اقتصادی چند ماه پیش طی جلسه ای در هیات دولت گفته بود : درصورت کاهش حتی پنج روز(دقت كنید فقط پنج روز) از تعطیلات رسمی کشور بیش از هفت هزار میلیارد ریال از هزینه های دستمزدی که بابت روزهای تعطیل رسمی به اقتصاد کشور تحمیل می شود کاسته خواهد شد.  این در حالی است كه تمام خساراتی كه مواد مخدر در سالهای گذشته به كشور وارد كرد ده هزار میلیارد تومان اعلام شده است. با یك ضرب و تقسیم ساده متوجه می شویم كه زیان های تعطیلات كمتر از مضرات مواد مخدر نیست. اما زیان مواد مخدر محسوس است و زیان تعطیلات نامحسوس! البته اگر آسیب های دیگری مانند سوانح جاده و ... را هم معلول این تعطیلات پیاپی بداینم خسارات تعطیلات به مراتب بیش از مواد مخدر خواهد بود.

 

  در مقابل اینگونه نظرات کارشناسان ، صاحبنظران اجتماعی نظری کاملا دیگر گونه دارند . از آنجایی که میزان نرخ شادابی در جامعه ی ایران به گونه ای نزولی ، طی چند سال اخیر کاهش عمده داشته است. آنان معتقدند که میزان تعطیلات می تواند تاثیر مطلوبی در میزان شادابی جامعه داشته باشد . این كارشناسان محترم نگفتند كه چرا كشورهایی كه ساعات كار مفیدشان بیشتر از ایرانیان است، كمتر از ایرانیان دچار افسردگی می شوند؟ و ایا خود تعطیلی فراوان باعث یاس از كار كردن و نا امیدی برای برنامه ریزی و نتیجتاً افسردگی نیست؟

 

امام راحل در تاریخ 16 مرداد سال 58 آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را به عنوان روز قدس اعلام كردند. حال پیشنهاد می شود كه دولت محترم اگر می خواهد روزی را هم به نام روز طبیعت نامگذاری نماید جمعه اول بعد از تعطیلات را به نام روز طبیعت بنامد تا هم از هزینه های تحمیلی وجود تعطیلی كاسته گردد و هم سیزده فروردین از مظلومیت! خارج شود و مردم عزیز به طبیعت بروند و از نعمت طبیعت خدادادی استفاده كنند. ممكن است كسی ملت را متهم كند كه اگر تعطیلی ها كم شود مردم اعتراض خواهند كرد. دكتر علی مطهری در این زمینه می گوید: «ملتی كه رشدش به این میزان رسیده باشد كه چنین انقلاب عظیمی را برپا كند قطعا مبارزه با خرافات برای او سخت نخواهد بود. نوروز از آن جهت كه یك انتخاب مناسب برای آغاز سال است و بهترین روزهای سال برای گردش و تفریح و دید و بازدید انتخاب شده است، افتخاری است برای ایرانیان، ولی باید از خرافاتی مانند چهارشنبه‌سوری كه بر پایه آتش‌پرستی است و سیزده‌بدر كه بر پایه نحوست ایام است و هیچ مبنای عقلی ندارد زدوده شود.»

 

اما این كار هم نیاز به فرهنگ سازی و كار كاشناسی شده دارد كه امید است دولت محترم بنا به فرمایش مقام معظم رهبری و كارشناسی كه انجام می دهد از پس این مساله به خوبی برآید.

 

 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات