دوشنبه 14 دی 1388

امروز صانعی فردا...؟

دوشنبه 14 دی 1388

نوع مطلب :

به نام خدا

 

      در اخبار جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  آمده است كه جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم به دلیل(بخوانید به بهانه) نداشتن وجاهت علمی آقای یوسف‌علی صانعی را فاقد ملاك های مرجعیت اعلام كرده است.

حضرت آیت الله یزدی( رییس از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) در این اطلاعیه فرموده اند:

برخی فتواهای آقای صانعی بدعت و خلاف روایات است؛ و برای نمونه به فتوای ایشان در مورد فرزند خواندگی اشاره فرموده اند.

سوال من به عنوان یك طلبه از جامعه محترم مدرسین این است كه مگر مراجع با هم اختلاف نظر ندارند؟ مگر امام در همان آغازین روزهایی كه فتوای معروف شطرنج را صادر فرمودند «شاذ» نبود؟؟!! مگر در مورد شطرنج از اهل بیت نصوصی به دست ما نرسیده؟ البته از این موضوع اختلافات بین علما زیاد داریم و طبیعی هم هست.

در ثانی مگر ایشان الآن این فتوا را داده اند كه شما الآن اعلام موضع می كنید؟

آیت الله یزی كسی نیست كه حالا از این فتوا ها مطلع شده باشد و یا از اختلاف نظر همیشگی مراجع با هم (كه بر اساس برداشت های مختلف است) بی اطلاع باشد.

ظاهراً انتظار جامعه مدرسین این است كه آقای صانعی باید به همان فتوا در مورد فرزند خواندگی برسد كه اعضای جامعه مدرسین و دیگران رسیده اند!!! یا دوست دارند برسند!!!

سؤال اینكه آنوقت معنای اجتهاد چه خواهد بود؟!!!؟!

این احكام صادره تنها(خدای ناكرده) باعث ریش خند شدن مرجعیت شیعه در نزد اغیار می گردد. مگر مرجعیت متعلق به اعضای جامعه مدرسین است كه به كسی بدهند و بعد بگویند صلاحیت ندارد.؟! آنزمان كه این علمای جامعه نبودند مردم مرجع خود را از چه راهی انتخاب می كردند؟

باید به علمای عضو جامعه محترم مدرسین عرض كنم كه یكی از گروههایی كه خیلی از این حكم استقبال كرد و به به چه چه كردند گروههای ضد انقلاب و بیگانه اند كه می خواهند از آقای صانعی مرجعی بزرگ برای خود بسازند در حالی كه اگر جامعه این اطلاعیه را نمی داد هیچ اتفاقی نمی افتاد و وی مانند یك روحانی به كار فقاهت خود می رسید.

از آن گذشته آیت الله محمد یزدی ادعا می كنند كه به وظیفه خود عمل كردند! اگر شما مدتها پیش (به قول خودتان) به این نتیجه رسیده بودید چرا حالا اعلام كردید؟ تكلیف احكام مردم چه می شود؟

پاسخ می دهند كه: زودتر نگفتیم كه آشوب بپا نشود!!!

آقای یزدی بزرگوار اگر می گویید كه وظیفه شما بود _كه می گویید!_ چرا ملاحظه آشوب ها را كردید؟! خب زود تر به این وظیفه عمل می كردید!.

جناب آیت الله یزدی باور كنید باور نمی كنیم غرض دینی در كار بوده است. بلكه علم را بهانه ای كرده اید تا كسی را كه سالها است با اطلاع شما اعضای جامعه محترم مدرسین اجتهاد می كند را از دور خارج كنید و شما بمانید و مقلدین شما و دعاوی علمی مراجع شیعه بر سر تسبیحات اربعه ختم شود. و همین تنها...!

من از آقای صانعی تقلید نكرده و نمی كنم. نظرات 100 در100 اشتباه و عجولانه سیاسی وی را هم قبول ندارم.

اما اگر امروز به خاطر(بخوانید بهانه) این اختلاف نظرات فقهی به سراغ صانعی رفتید و بر اساس معیار های خود عدم صلاحیت را اعلام كرده اید بفرمایید فردا نوبت كیست؟ و فردا چه كسی را بر اساس معیار های خود می سنجید؟

یك پیشنهاد!

و برای اینكه از این پس كسی از طرف جامعه مدرسین از مرجعیت نیفتد(!) فوراً در اطلاعیه مبنای شخصی خود و روش برداشت خود و اعضای ان جامعه را به تمام علما و مراجع فعالی و آینده و آینده ها  انشا كنید تا همه مانند شما فكر كنند و آن را بحث كنند و به همان نتایجی كه می خواهید برسند!!!

اگر می گفتند: مثلاً به این دلیل عدالت ندارد خب این می شود یك حرفی!. اما اختلاف نظر داشتن در مسائل فقهی آن هم بر اساس معیار های شما باعث از بین رفتن ملاك مرجعیت نمی شود.

 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات