جمعه 15 آبان 1388

نامگذاری گلهای بهشتی

جمعه 15 آبان 1388

نوع مطلب :

محمد زندی دلگشا

تمام پدر و مادرها حتماً دوست دارند كه فرزندشان نیك نام باشد. حتی قبل از تولد و در ماه‌های پایانی بارداری دنبال نام‌های زیبا می‌افتند و و از نزدیكانشان نام‌های زیبا را می‌طلبند. دوست دارند همگی فرزندشان را به نام زیبا صدا كنند و حتماً هم وقتی كودك بزرگ می‌شود، دوست دارد نامی كه پدر و مادر برای یك عمر برایش انتخاب كرده‌اند نامی زیبا و با معنی باشد.

نكته مهم اینكه اسلام هم در این زمینه مانند سایر زمینه‌های زندگی به پدر و مادرها این توصیه را دارد كه در هنگام نام گذاری فرزند دقت كنند كه چه نامی برای فرزندشان بر می گزینند؟ حتی گاهی دستوراتی در مورد برخی اسامی به ما داده است و یا گاهی اوقات ما را از نهادن برخی نام ها بر روی فرزندانمان نهی كرده است. اسلام به پدر و مادرهای دلسوز توصیه می‌كند كه برای نام نهادن بر روی فرزندان خود از نام پیامبران الهی و اولیای اسلام استفاده كنید. در حدیثی از نبی مكرم اسلام(ص) آمده است كه هر كس چهار پسر داشته باشد و نام من را بر روی یكی از ایشان نگذارد بر من جفا كرده است.[1] و دیگر اینكه خود ائمه(ع) هم به این روش و زنده نگهداشتن نام پدران خویش مقید بودند.

در حدیثی از امام  زین العابدین(ع) وارد شده است كه حضرت فرمودند: معاویه به مروان حَكم فرمان داد تا برای جوانان قریش حقوقی قرار دهد. من هم به پیش او رفتم. از نامم پرسید گفتم: نام من علی است. مروان گفت نام برادرت چیست؟ گفتم او هم علی است. (مروان با عصبانیت) گفت: علی! علی!. پدرت تو دنبال چیست كه نام همه فرزندان خود را علی می‌گذارد؟ حضرت فرمودند: اگر صد فرزند پسر داشتم دوست داشتم نام همه آنان را علی بگذارم.[2]

این دسته از نام‌ها هم به لحاظ زیبایی خاصی كه در آهنگ بیان دارند و به لحاظ معنایی كه در خود گنجانده‌اند و از همه مهم‌تر به لحاظ آن پیوند عمیق و ناگسستنی كه با اعتقاد و باور ما دارد همواره مورد توجه پدر و مادرها واقع شده‌اند.

براساس اعلام رسمی سازمان ثبت احوال ج.ا.ا نام‌هایی مانند: زهرا، فاطمه، مریم، مبینا، زینب، معصومه، محدثه، نرگس، مهدیه، ریحانه در خانم‌ها و نام‌هایی مانند امیرحسین، علی، مهدی، ابوالفضل، محمد، علیرضا، حسین، محمدرضا، محمدمهدی، رضا در آقایان در بین سالهای81_80 بیشترین فراوانی نام را به خود اختصاص می‌دهد.[3]

نكته دیگری كه در اینجا لازم می‌دانم خدمت شما یادآوری كنم این است كه گاهی هم پیشوایان ما یاران خود را از نهادن برخی اسامی بر روی فرزندانشان نهی می‌كردند. برخی اوقات این اسامی، اسامی شیطان بودند مانند حُباب، یا نام خداوند بوده، مانند حكم، یا نام‌های دوزخ مانند شهاب[4] و یا نام‌هایی  كه خود ستایی افراد بوده است مانند بره(یعنی نیكوكار) یا برخی اسامی زشت كه گاه عرب جاهلی بر روی فرزندان خود می‌گذاشتد مانند ظالم، كلب و كلیب(سگ و سگ كوچولو)!.

گفتنی است قانون ثبت احوال ج.ا.ا نام‌هایی را كه موجب هتك حرمت مقدسات اسلامی است مانند فرعون و ابولهب، القاب و عناوین مانند سرتیپ محمد و سردار علی، اسامی زننده مثل گرگی‌خان، و اسامی مغایر با فرهنگ ایرانی مانند بابك[5] و صدام و آقا گدا، شاه پرست را ممنون كرده است. همچنین این قانون نام مخالف با جنسیت را مانند نام نصرت برای مونث و اكرم و اشرف برای مرد را نیز منع می كند.

پاسخ به یك سوال:

ممكن است والدین گرامی بپرسند كه حالا چه فرقی می‌كند كه نام فرزند خود را چه بگذاریم؟! نام محمد با نام جرج چه تفاوتی دارد؟!! بسیاری از افراد با اینكه نام زیبایی هم دارند به ضرر اسلام و ایران كار كرده‌اند. در پاسخ عرض می‌كنیم كه بله. ما منكر این حقیقت نیستیم كه بسیاری افراد با اینكه نامشان نام اسلامی و ایرانی بوده است برخلاف نام خود عمل كرده‌اند.

اما نكته‌ای كه اینجا قابل توجه است اینكه هر كس علاقه‌ای ویژه به نام خود دارد و دوست دارد ببیند این فردی كه نام او را بر او گذاشته‌اند كیست؟ چه افتخاری دارد؟ جه معلومات و دلاوری و رشادت‌هایی دارد كه نام او را بر این فرد گذاشته‌اند. حال اگر متوجه بشود كه آن فرد یك فرد خونریز و غاصب و ترسو است قهراً سرخورده خواهد شد. اگر بداند نام او معنای زشتی دارد تا اخر عمر در میان همسالان و دوستان سرشكسته خواهد شد.[1] . الكافی، ج6، ص19، ح6، عن ابی عبدالله(امام صادق)(ع)

[2] . همان مدرك، ح7.

[3] . http://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=66

[4] همانگونه كه بالا ذكر شد شهاب در عصر رسول خدا ظاهراً یكی از نام‌های دوزخ بوده است، مانند سقر و جهنم؛ اما امروز كه نام برخی اجرام آسمانی كه با متلاشی شدن به صورت گدازه‌های نورانی دیده می‌شوند مانعی برای نام نهادن این اسم بر روی فرزندان وجود ندارد. ظاهراً وجه تشابه دوزخ و این گدازه در عصر ما هم همین باشد.

[5] . بابك نام آن خونریز ستمگر بود كه با مسلمانان بی رحمانه  به پیكار برخاست. برای اطلاع بیشتر بنگرید به: مجموعه آثار استاد مطهری، ج25، ص368؛ پانزده گفتار، استاد مطهری، مقاله لزوم تعظیم شعائر اسلامی.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic